Работодавачите и невработените лица од Кавадарци денеска имаа можност дададат свои предлози, идеи, размислувања и критики во Центарот за вработвање во Кавадарци каде се сретнаа со првите луѓе на Агенцијата за вработување на РМ. Директорот Влатко Поповски нагласи дека во наредниот период нивните критики и сугестии ќе бидат прифатени со голема доза на сериозност и ќе бидат ставени во оперативниот план на Агенцијата за 2017 година, бидејќи само така може да се дојде до поквалитетно работно место и вработување на голем број граѓани со поголема економска придобивка за самите нив.

Раководителот на Центарот за вработување Благој Борисов истакна дека ваквите денови вродуваат со плод бидејќи и невработени и работодавачите можат директно од првите луѓе да се информираат за најновите мерки на Агенцијата.

Во моментов во АВРМ  активни се три огласи: огласот за сретфикација за ворд и ексел, за напредни ит вештини и огласот за бизнис англиски јазик за којшто се добива сертификат „Булатс“кој се полага во британскиот совет во Скопје и со него се добива сретификат од Кембриџ Универзитетот од Англија. Отворен ден АВРМ денеска реализираше и во општина Росоман.

 

Во Кавадарци денеска сончев декемвриски ден.Студено но на сонце пријатно топло.Минималната температура синоќа изнесуваше -5 степени а напладне достигна 6 степени над нулата.

 

Над една милијарда луѓе, или околу 15 отсто од населението во светот, живеат со некој вид на инвалидност. Точната бројка на хендикепирани во Македонија е непозната но се претпоставува дека е  10 отсто од населението


Кандидатот за пратеник од редовите на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата Елизабета Канческа -Милевска денеска го посети Кавадарци и на вечерашната прес конференција говореше за новите проекти што се наоѓаат во програмата "реално"на ВМРО ДПМНЕ и коалицијата за подобра Македонија.

 

Поради висината на снежната покривка од 30 до 40 сантиметрти на ,денешната акција на Ден на дрвото-на одредената локација на Висорамнината Витачево  не се одвиваше туку е  заменета со друга.Стручните лица од Подружницата на Шумското Стопанство „“Бор„ на Македонски шуми, решија да не се сади на Витачево заради снегот,а извршена е замена   со локацијата Глишиќки рид.Овде пошумуваа вработение во јавните претпријатија, и администрацијата, а учениците од кавадаречките училшта во школските дворови или околината на училиштата.Ова информација ни ја соопшти Томе Лисичанес-претседател на ЛК на акцијата „Ден на дрвотото“.Најверојатно  во случајот претпријатието Македонски шуми, на просторот на Општнава ке реши дополнително на која локација нејзините вработени да ги посадат определените садници наменети за годинашнава акција. Невремето проследено со снег,не беше планирано, а битно го поремети ритамот на акцијата, вели Лисичанец.

Повеќе артикли...

МеталАпостолов
MM-Biro

Временска прогноза

Kavadarci Macedonia Clear (night), 17 °C
Current Conditions
Sunrise: 5:39 am   |   Sunset: 7:22 pm
46%     17.7 km/h     33.085 bar
Forecast
ПонLow: 8 °CHigh: 28 °C
ВтоLow: 11 °CHigh: 29 °C
СреLow: 12 °CHigh: 31 °C
ЧетLow: 12 °CHigh: 29 °C
ПетLow: 10 °CHigh: 30 °C
СабLow: 15 °CHigh: 28 °C
НедLow: 15 °CHigh: 30 °C
ПонLow: 14 °CHigh: 30 °C
ВтоLow: 15 °CHigh: 30 °C
СреLow: 15 °CHigh: 27 °C