Општина Кавадарци на иницијатива на градоначалникот Митко Јанчев, а во соработка со општествено одговорните компании „Црна Река“ и „Кожувчанка“ реализира проект за изградба на монтажно лизгалиште. Лизгалиштето е лоцирано на тениските терени при спортскиот центар „Јасмин“ на површина од близу 500м2.
Предвидено е да се користи во текот на зимската сезона, со намена за спорт и рекреација пред се на најмладите.

Лизгалиштето со работа ке старува набрзо.

 Поставување на темелите на зградата на Собранието на општина Кавадарци во 1953 година. Зградата е пуштена во употреба во 1955 година и била една од најубавите од овој вид во Република Македонија. Од спротивната страна се гледаат занаетчиските дуќани на Милан Стоев, Ристо Ресавски, Бел Камен и други.

 Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вчера престојуваше во Кавадарци меѓу членството на партијата.Придружуван од претседателот на ОК на ВМРО-ДПМНЕ Зоран Јованчев и голем број активисти се разговараше за актуелните партиски,политички и економски состојби во Кавадарци и државата.

 – Планот за реорганизација на ГСОЛ и подружницата Еуроникел е по втор пат прифатен како позитивен и ветувачки за ФЕНИ Индустри. Собранието на доверители денес гласаше со големо мнозинство за инвестицискиот план и насоката што фабриката ќе ја преземе, како здрава и силна компанија по завршувањето на стечајниот процес.

111233.jpg

Во акцијата која ке се спроведува овој и наредниот викенд ке се засадат 7.000 багремови садници.Во организација на Локалната  самоуправа Кавадарци и Шумското стопанство „Бор„  ке пошумуваат вработени од Компанија Дрекслмајер.

Вчера , како што беше најавено , ЈП Комуналец  го кастреше дрворедот на улица „Илинденска“. Денеска продолжува кастрењето на ул. Вишешница„,и „Моша Пијаде„ а ке  се продолжи и наредните денови на другите дрвореди во градот каде стручните лица на ЈП „Комуналец„ ке оценат дека треба да се интервенира.А интервенцциите се однесуваат на отстранување на сувите гранки, местата кои го покриваат  семафорите и други прилини.ЈП„Комуналец„  над 60 години, врши стручна оценка на состојбатата со зеленилата и дрворедите во градот и тоа е во прилог на заштитата и функционалноста  а пред се еколошката компонента на градот, што е пред сите.Така  е и сега.

„На 27.11.2018 година во 13,20 часот во Полициска станица Кавадарци, пријавено е дека пред чуварата на рудник „Ржаново“ пронајден е починат чуварот М.С.(61) од Кавадарци. Извршен е увид на местото на настанот. По наредба на Јавен обвинител, телото на починатиот е предадено за обдукција.“

Од Билтенот на МВР

Повеќе артикли...

Подкатегории

МеталАпостолов
MM-Biro
Gjorche Petrov

Временска прогноза

Kavadarci Macedonia Sunny, 2 °C
Current Conditions
Sunrise: 6:54 am   |   Sunset: 4:5 pm
65%     3.2 km/h     33.424 bar
Forecast
Сре Low: -3 °C High: 2 °C
Чет Low: -3 °C High: 3 °C
Пет Low: -1 °C High: 3 °C
Саб Low: -1 °C High: 5 °C
Нед Low: -1 °C High: 7 °C
Пон Low: 0 °C High: 6 °C
Вто Low: 0 °C High: 8 °C
Сре Low: -1 °C High: 3 °C
Чет Low: -1 °C High: 2 °C
Пет Low: -3 °C High: 1 °C