(Видео)Лозари Исток 91-Големи навивачи-големи хуманитарци

Кавадарци
Типографија

Денешната редовна акција за крводарување  е една од најмасовните досега  кај нас.

Задоволство е да се направи прилог со хумани луге.Тоа денеска беа, членовите на сите подгрупи и главната Лозари Исток 91 , кои ја организираа големата крводарителска акција која е веке традиционална.

„Во периодот кога сите се грижат за самите себе,ние се одлучивме да се погрижиме за тие на кои му е најпотребно.Со таа мисла,во која хуманоста и човечкиот живот ни се на прво место,одлучивме дека е идеално време да организираме крводарителска акција. Вo овие студени денови,да бидеме жар која ке стопли многу срца и ке спаси многу животи.“ се вели меѓу другото во нивниот проглас до граѓаните.

Во акцијата за дарување крв учествуваа  средношколци,вработени и невработени, пензионери, повеќекратни крводарители. До пладне кога го реализиравме прилогот беа собрани 25 крвни единици, а очекувањата се над 40.Крводарителската акција се одржа во салата на Советот  на Општинското собранието од 10 до 15 часот 

DITO

Следни настани

MM-Biro
ЗШУЦ Ѓорче Петров
RTK

Временска прогноза

Kavadarci Macedonia Showers, 5 °C
Current Conditions
Sunrise: 6:53 am   |   Sunset: 4:4 pm
87%     17.7 km/h     32.916 bar
Forecast
Нед Low: 3 °C High: 8 °C
Пон Low: 0 °C High: 3 °C
Вто Low: -2 °C High: 2 °C
Сре Low: -2 °C High: 1 °C
Чет Low: -5 °C High: 0 °C
Пет Low: -5 °C High: 5 °C
Саб Low: -2 °C High: 1 °C
Нед Low: -2 °C High: 1 °C
Пон Low: -4 °C High: 2 °C
Вто Low: -3 °C High: 3 °C