/Видео/ Доделени сертификати за помината обука за негувaтели на стари,изнемоштени и инвалидизирани лица

Кавадарци
Типографија

-Градоначалникот Митко Јанчев им се заблагодари на волонтерите за хуманоста , и најави продолжување на ова активност на Локалната самоуправа

На пригодна средба денеска градоначалниклот Митко Јанчев се сретна и им се заблагодари на волонтерите од Кавадарци кои опслужуваа 48 крајни корисници во периодот од 1 октомври лани до март 2018 година .Акцијата која ја финансира УНДП а во која Општина Кавадарци  партиципираше во делот на исплатата на песоналниот данок на доход,ке продолжи и во наредниот период, најави Јанчев, со нејзино подигнување на степен повеќе.Тој најави набавка на специјално возило комбе-за превоз на инвалидизирани лица , кои ќе бидат негувани од волонтери . Лицата кои беа денеска присутни и ги примија сертификатите за успешност во нивната работа.

Што се однесува за самата дејност на волонтерите ,таа опфаќа;Набавка на лекарства,намирници,достава на храна и други продукти,плаќање на месечни сметки за домаќинства,заедничко дружење со лицата корисници.

МеталАпостолов
MM-Biro
Gjorche Petrov

Временска прогноза

Kavadarci Macedonia Cloudy, 10 °C
Current Conditions
Sunrise: 6:28 am   |   Sunset: 4:7 pm
95%     3.2 km/h     32.882 bar
Forecast
Сре Low: 8 °C High: 14 °C
Чет Low: 5 °C High: 12 °C
Пет Low: 5 °C High: 11 °C
Саб Low: 4 °C High: 12 °C
Нед Low: 3 °C High: 12 °C
Пон Low: 5 °C High: 13 °C
Вто Low: 4 °C High: 12 °C
Сре Low: 3 °C High: 8 °C
Чет Low: 1 °C High: 6 °C
Пет Low: 0 °C High: 8 °C