-ПАРК НА РЕВОЛУЦИЈАТА -

Кавадарци
Типографија

 

Именуван паркот спроти полицијата во Кавадарци

      Паркот спроти полицијата и официјално има ново име.Новото име е ,,Парк на револуцијата,, а соодветствува на основната идеја на градоначалникот и Советот на Општина Кавадарци .

       Намерата е на едно место да бидат сместени сите бисти или спомен обележја посветени на паднати борци и херои од НОБ.
     Досега тие беа често оштетувани или вандализирани од неодговорни млади лица .Вака на локацијата спроти зградата на Полицијата , на прометен дел од градот, се верува дека ке се спречат ваквите и слични девијантни појави.Инаку на ова локација , покрај на борци од НОБ, ке бидат поставени и споменици на заслужни граѓани на Кавадрци

МеталАпостолов
MM-Biro
Gjorche Petrov

Временска прогноза

Kavadarci Macedonia Clear (night), 4 °C
Current Conditions
Sunrise: 6:22 am   |   Sunset: 4:11 pm
74%     4.8 km/h     33.390 bar
Forecast
Пет Low: 1 °C High: 12 °C
Саб Low: 1 °C High: 10 °C
Нед Low: 0 °C High: 6 °C
Пон Low: 1 °C High: 7 °C
Вто Low: 1 °C High: 10 °C
Сре Low: 0 °C High: 12 °C
Чет Low: 1 °C High: 11 °C
Пет Low: 1 °C High: 12 °C
Саб Low: 0 °C High: 13 °C
Нед Low: 3 °C High: 11 °C