Неготино,Демир Капија / Пожарите во пораст

Неготино
Типографија

 

Се зголемува бројот на пожари во Неготино и Демир Капија

Покрај бројот на пожарите исто така се зголемува  и материјалната штета што се јавува по пожар, потврдува  Иле Илиев, командир на Територијалната противпожарна единица од Неготино. Тој нагласува дека во 2015 година се регистрирани 85 пожари, следната година 122, а лани се евидентирани 138 пожари.

   -Минатата година имаме прибележано 86 пожари на отворен простор, а 33 на објекти. Во девет случаи гореа возила, а во пет, контејнери. Имаме и пет други интервенции, појаснува Илиев.

   Интересен е фактот, нагласува, што во март лани имаше 27, во април 20, а во август 15 пожари.

 

МеталАпостолов
MM-Biro
Gjorche Petrov

Временска прогноза

Kavadarci Macedonia Mostly Cloud (day), 10 °C
Current Conditions
Sunrise: 6:52 am   |   Sunset: 4:3 pm
83%     6.4 km/h     33.017 bar
Forecast
Саб Low: 2 °C High: 10 °C
Нед Low: 0 °C High: 5 °C
Пон Low: -1 °C High: 1 °C
Вто Low: 0 °C High: 0 °C
Сре Low: -2 °C High: 1 °C
Чет Low: -4 °C High: 1 °C
Пет Low: -6 °C High: 3 °C
Саб Low: -1 °C High: 2 °C
Нед Low: -3 °C High: 2 °C
Пон Low: -4 °C High: 2 °C