Kaрате : Бронзен медал за Владанка Аврамова на Балканското првенство за кадети и јуниори

Спорт
Типографија

Од 07 до 10 декември 2017 година во Херцег Нови, Црна Гора се одржа Балканското првенство за кадети, јуниори и јуниори до 21 година.

На првенството учествуваа 785 репрезентативци од 11 држави: Македонија, Србија, Турција, Бугарија, Романија, Хрватска, Словенија, Црна Гора, Босна и Херцеговина, Албанија и Косово.

Како член на Македонската репрезентација во категоријата кати кадетки настапи Владанка Аврамова и го освои бронзениот медал. Таа во првото коло ја победи репрезентативката на Црна Гора, Сања Рацановиќ со резултат 5:0, второ коло победа над репрезентативката од Србија, Мина Месиќ, со 5:0. За влез во финале пораз од репрезентативката од Турција, Ајше Јилмаз, со резултат 0:5. Во мечот за бронза ја победи репрезентативката на Босна и Херцеговина, Јосипа Аџиќ, со резултат 3:2, со што се закити со бронзен медал.

МеталАпостолов
MM-Biro
Gjorche Petrov

Временска прогноза

Kavadarci Macedonia Mostly Cloud (night), 20 °C
Current Conditions
Sunrise: 5:45 am   |   Sunset: 7:25 pm
75%     11.3 km/h     33.153 bar
Forecast
НедLow: 19 °CHigh: 33 °C
ПонLow: 18 °CHigh: 31 °C
ВтоLow: 19 °CHigh: 32 °C
СреLow: 18 °CHigh: 32 °C
ЧетLow: 17 °CHigh: 32 °C
ПетLow: 17 °CHigh: 32 °C
СабLow: 17 °CHigh: 33 °C
НедLow: 17 °CHigh: 33 °C
ПонLow: 18 °CHigh: 30 °C
ВтоLow: 16 °CHigh: 28 °C