Array
(
  [PHPRC] => /home/rtkadm/fcgi-bin/../etc/php7.2
  [PWD] => /home/rtkadm/fcgi-bin
  [PHP_FCGI_MAX_REQUESTS] => 99999
  [SHLVL] => 0
  [PATH] => /usr/local/sbin:/usr/local/bin:/usr/sbin:/usr/bin:/sbin:/bin:/snap/bin
  [CONTENT_LENGTH] => 0
  [SCRIPT_NAME] => /preview.php
  [REQUEST_URI] => /preview.php?id=1372
  [QUERY_STRING] => id=1372
  [REQUEST_METHOD] => GET
  [SERVER_PROTOCOL] => HTTP/1.1
  [GATEWAY_INTERFACE] => CGI/1.1
  [REMOTE_PORT] => 53468
  [SCRIPT_FILENAME] => /home/rtkadm/public_html/preview.php
  [SERVER_ADMIN] => [no address given]
  [CONTEXT_DOCUMENT_ROOT] => /home/rtkadm/public_html
  [CONTEXT_PREFIX] => 
  [REQUEST_SCHEME] => http
  [DOCUMENT_ROOT] => /home/rtkadm/public_html
  [REMOTE_ADDR] => 52.23.219.12
  [SERVER_PORT] => 80
  [SERVER_ADDR] => 95.86.15.250
  [SERVER_NAME] => rtk.mk
  [SERVER_SOFTWARE] => Apache/2.4.29
  [SERVER_SIGNATURE] => 
  [HTTP_CONNECTION] => close
  [HTTP_HOST] => rtk.mk
  [HTTP_ACCEPT_ENCODING] => br,gzip
  [HTTP_ACCEPT_LANGUAGE] => en-US,en;q=0.5
  [HTTP_ACCEPT] => text/html,application/xhtml+xml,application/xml;q=0.9,*/*;q=0.8
  [HTTP_USER_AGENT] => CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
  [SCRIPT_URI] => http://rtk.mk/preview.php
  [SCRIPT_URL] => /preview.php
  [FCGI_ROLE] => RESPONDER
  [PHP_SELF] => /preview.php
  [REQUEST_TIME_FLOAT] => 1638821250.6673
  [REQUEST_TIME] => 1638821250
)
Старува АлШар 2017

Официјално од денеска започнува годинашното издание на Алшар 2017 .

Веќе започнаа да пристигнуваат учесниците, кој се очекува да ги има од цела Македонија. Официјалното отворање на Алшар 2017 е закажано за недела, 11 јуни во 10 часот, за веднаш потоа да започнат големата велосипедска, средната и малата велосипедска тура, големата и малата планинарска тура со планинарското друштво Орле, како и стартот на планинско маратонското трчање со Меридијан атлетик клуб. Пристигнувањето на првите учесници на црвената линија е предвидено околу 14 часот, по што ќе следи заеднички ручек и забава и извлекување на награди.Обезбедени се безалкохолни пијалаци и свежо точено Македонско пиво.

mrezicko_2016.jpg

Инаку уште од денеска (петок) започнува динамичниот живот со забавата за сите учесници.Денеска е предвиден концерт на КУД „Тиквеш“ од Кавадарци , настап на групата Чардак. Во сабота на 10 јуни, ќе се возат крос мотори, ATV и теренски возила низ патеките на Алшар, организирана е факултативна посета на Темната пештера, за потоа да следат слободни активности за сите учесници и демонстрација за одржување на велосипед на Илија Стамаџиев и мајсторот за велоспидени, Рипата. Во вечерниот дел од настанот свои настапи ќе имаат DJ Славе Келешовски, локални диџеи и Smoke Shakers, а ќе бидат премиерно прикажани и воведните епизоди од серијалот „Време за кавадаречки хумор“ Време за „Лакардиите на Паја“ во продукција на РТК.MK.

Патеките и за велосипедските и за планинарските тури се означени, подготвени и во одлична кондиција, програмата веќе од поодамна утврдена.

17577757_10155251691469382_900136632_n-1-600x229.jpg

Од Кавадарци и останатите места во Тиквешијата на Алшар како посетители, и рекреативци, се очекува да пристигнат голем број граѓани.Филингот е голем- да се биде на ова манифестација .

Од оние ексклузивни информации и веста дека годинава честта и официјалното отварање на Алшар 2017 да го има најуспешниот македонски автомобилист, Игор Иџе Стефановски, што и дава посебен белег на целата манифестација.

karas-64354.png