Сигурна игра,и победа над лидерот на табелата на 2ФЛИ.Во вторник во 15.30 противник на ГФК Тиквеш е  ФК Плачковица 

ГФК Тиквеш оствари значајна победа против Саса од Македонска Каменица.Ангажирана игра цел натпревар,борбенст прикажана од сите, а посебно;  во одбраната Дарко Илиевски во средниот ред Ѓорги Мојсов и Васко Митрев  и во нападот особено Марјан Ристовски-Швајц.

Голови на средбата:ГФК Тиквеш - Саса 3  :  0  : Марјан Ристовски 6 мин ,Андреј Лазаров 27 мин, и Роберт Митев во 65  минута

По подолго време  на Градскиот фудбалски стадион во Градскиот парк „Љупчо Шкартов„- беа задоволни и играчите и публиката.Секако повод беше  убавата игра и трите гола во мрежата на гостите,кои патем се први на табелата на 2 ФЛ Исток.Претседателот Масларков- доволен  од целата претстава на Градски , тренерот Димитковски  уверен дека тоа што го прави е исправно уште од лани.„Очекувано ,ни изјави , - дека ова победа за него не е изненадување.

-Тиквеш ќе продолжи и понатаму со борбена игра сите 90 минути, и за нас секој противник е важен, мора да извојуваме позитвен резултат, а пред се да победиме-вели Димитковски, кој денеска по натпреврот скомно, без еуфорија, го напишти Градски  а потоа  со своите играчи  и Управата на клубот ја прославија ова голема победа на Тиквеш.

Да  резимираме: ГФК Тиквеш беше убедлив во ова пресметка со лидерот Борец.Во ова 18 коло во Втората лига – Исток, го порази велешкиот тим со  со 3-0 а можеше и со поголем резултат.

 Амбиент на Градскиот стадион во Кавадарци, одличен.Над 1.500 гледачи , навивачите „Лозари Исток„ со останатата публика беа 12 играч.Позитивната атмосфера  беше навистина вредно да се почувствува .Првиот гол во 27. минута го постигна  Марјан Ристовски а Роберт Митев постигна два погодоци во 48. и во 57. минута за триумф од 3-0.

 Според новите  правила, веќе во вторник започнува новиот циклус на натпревари со второлигашите  од Исток.ГФК Тиквеш во 15.30 на Градски  се среќава со екипата на ФК  Плачковица.Поддршката од пубиката е неминовна.

РЕЗУЛТАТИ -18. КОЛО

Брегалница – Каменица Саса 2-1

Детонит јуниор – Партизан Обршани 0-0

Кит Го – Кожуф 0-0

Тиквеш – Борец 3-0

Вардар Неготино – Плачковица 0-0

Со посредство на стрим преносот на РТК.МК , ова фудбалска престава беше следена од голем број наши сограѓани и други љубители на фудбалот од Кавадарци и оние  кои живеат и работат  во земјите од Европа и светот.

На денешниот тренинг пред неделната средба со Саса-ги прашавме фудбалерите : Марио Станковски, Андреј Лазаров и Дарко Илиевски кои се очекувањата.Заеднички одговор на  нашите соговорници е мора да победиме.Оптимист и победа очекува и тренерот Љупчо Димитковски.

ГФК Тиквеш игра првенствена средба од 2ФЛ Исток со ФК Борец од Велес.Се работи за најдобрите две екипи во ова натпреварување во 2 лига.Миле Масларков-претседател на Управата на ГФК Тиквеш , Љупчо Димитковски--тренер , Ѓорѓи Мојсов- капитен и Дарко Илиевски-фудбалери  прогнозираат победа и очекуваат полн стадион.Тоа  ќе биде додатен стимул за победата која на Тиквеш му е повеќе од потребна .

РТК.МК ке врши директен стрим пренос .

По првото реми на гостински терен против Детонит Јуниор во недела ГФК Тиквеш 1930 има убава прилика  на Градскиот сатадион пред своја публика да победи.Тоа е желба на сите , но сепак ке се смета на последниот свиреж на судијата на ова средба. Недела  17/03/2019 во 14.30 часот.РТК.МК ке врши директен пренос со коментар на Бранко Трајковски-Сачмо.

Kako што ветија :Фудбалерите на Тиквеш и тренерот Димитковски, ГФК Тиквеш од средбата  со  Партизан и од Обршани се  враќаат со три бода. Трите бода залужено одат на контото на ГФК Тиквеш.Головие ги  постигнаа Марјан Ристовски и Ѓорѓи Мојсов.Засега се оди според планот.

Во првото пролетно коло на 2 ФЛ Исток, ГФК Тиквеш 1930 гостува во Радовиш, каде се се среќава со ФК„Детонит Јуниор „.Тренерот Љупчо Димитковски со кого разговаравме на денешниот полесен тренинг на Градскиот стадион, очекува борбена игра на кавадаречките фудбалери и освојување на три бода во гости во Радовош.Напроно се тренираше цела зима и очекувањата се големи од целиот тим.Сега нема калкулации , секоја средба е важна, а, бодовите од нив, повеќе од потребни , бидејќи , ке бидат одлучувачки кога ке се игра за влегување во Прва Фудбалска лига.

РТК.МК разговараше за очекувањата на ова средба и пролетниот дел со ; Дарко Илиески,Роберт Митев,Петар Најдов,Александар Игески и Марио Станковски.

Пред утрешната првенствена средба со ФК„Партизан„-Обршани (Прилепско)-фудбалерите  на ГФК Тиквеш :Васко Митрев и  капитенот Ѓорѓи Мојсов очекуваат побеДа и три бода, а пред се добра игра на Тиквеш.

Во сабота и недела ке се одржи фудбалскиот турнир „Никогаш заборавни“посветен на :Mитко Влајков, Александар Ташев-Фанта, Дуле Јованов, Дано Јорданов-Караџa,Даниел Мустеников-Рогуш, Виктор Стојановски-Пират, Златко Милков-Шатка и Драган Пендев-Гаго.

МЕСТО ЗА ВАШАТА РЕКЛАМА