KK„ЕУРОНИКЕЛ- 2005„ одржа прес конференција.Клубот е спремен за новото првенство.Има нови засилувања но ќе им се дава шанса и на домашните играчи.Новиот стручен штаб, очекува поддршка од публиката.

На прес koнференцијата на новинарите и на јавноста им се обратија:

-Герасим Кујунџиев- ген. директор на Еуроникел Индустри
-Ванчо Филkовски-менаџер на КК„Еуроникел 2005“
-Горан Самарџиев-тренер на КК„Еуроникел 2005„
-Јане Петровски -капитен на КК„Еуриникел 2005„.

Kaвадаречките кошаркари се наоѓаат на 4 место со 13 бодови, колку што има и КК Работнички

Во неделата се одигра finalfour турнирот во кошарка за играчи до 13 години кој беше организиран од најголемата спортска телевизија на балканот SPORTKLUB.

Кошаркарите на  КК  Фени Индустри утре во салата Јасмин имаат првенствена средба  во најелитното првенство во Македонија во кошарка. Се  среќаваат со екипата на КК Кожуф од Гевгенија а напреварот започнува во 18.00 часот.Кавадарчани моментно се наоѓаат на 4 позиција на првенствената табела со 11 освоени бодови , 2 помалку од првопасираната „Блокотехна“. 

Одлична игра и две победи на Трокал на турнирот во Скопје; против Струга 32: 2 и Вардар 65-20

 На меморијалниот  турнир „Ордан Тотов“ годинава учествуваа 4 екипи  кошаркари-ветерани.

Кошаркарите на M-18 убедливо го победија Пелистер  и оставија одличен впечаток.Наредниот викенд младите кошаркари на М-18 играат со Феникс.

Кошаркарите на М-16  загубија од Гостивар на домашен терен 

Кавадаречките кошаркари заслужија победа која ја осигурија дури во последните секунди иако водеа во текот на целата среба со Охрид АВ.Средбата ја добија со 86-81.Во  третата и четвртата четвртина имаа разлика и 15 кошеви.Но сепак во финишот предноста се стопи и победата беше доведена во прашање.Сепак борбеноста се исплати и во неколкуте  напади на крајот на средбата ја осигурија ова значајна победа  за кошаркарите на ФЕНИ.Тоа беше пресудно на крајот,последните две минути.Мудри совети од клупата и борба за секоја топка.Честитки за тренерот Малинков и за кошаркарите кои играа со срце на натпреварот.

Екипата на КК “ Спортисимо” e победник на регионалниот турнир -Баскет Фор Кидс (Basket4Kids) за играчи до 13 години кој се одржа во Кавадарци во Спортската сала Јасмин во организација на Sport Klub.

Koшаркарите на Фени Индустри забележаа победа во првата првенствена средба против „Пелистер„  со 86-68.

МЕСТО ЗА ВАШАТА РЕКЛАМА