И без капитенот и најдобар играч во досегашниот дел од сезоната, Кирил Николовски, кошаркарите на Фени Индустри немаа проблем со тимот на Кожув, и по поразот од Работнички, брзо се вратија на „старите победнички навики“.

Кожув одигра солидно во воведните десет минути, добивајќи го воведниот период со 25-26, но веќе во продлжението Фени Индустри заигра подобро, па направи пресврт и на паузата замина со +6, 47-41.

Избраниците на Малинков и во третата четвртина продолжија со одличната игра па позитивата на домашните играчи стигна и до  +13, 73-60, што на крајот се покажа и како клучно за победата, од 88-82.

Георги Шарабидзе и Чешковиќ со по 19 поени беа први стрелци во составот на Фени Индустри, додека американецот МекНил со 20 поени беше најефикасен во тимот на Кожув.Со седум победи и само еден пораз, Фени годината ќе ја заврши на делба на првата позиција, со идентичен скор со тимот на Работнички, кој синоќа загуби од Куманово.

До крајот на тековната година, избраниците на Малинков ги очекува уште дуелот со Пеќ во рамките на БИБЛ лигата, кој во среда со почеток од 19 часот ќе се игра во спортската сала „Јасмин“ во Кавадарци.


Кошаркарите на Фени Индустри продолжуваат со фантастичниот старт на новата кошаркарска кампања, запишувајќи ја и петтата победа по ред, овој пат над тимот на Куманово 2009 со 72-64.

 

По убедливиот триумф од 41 поен над Тирана која во првото коло славеше над Трепча, сите очекуваа дека Фени ќе го „стопи“ и тимот од Косово, па и играчите и публиката влегоа доста опуштено во натпреварот, што воглавно беше и причината првото полувреме да помине во резултатски изедначена игра, во која за момент и гостите го имаа водството на своја страна, за на пауза Фени сепак да замине со предност од пристојни +7.

Предноста продолжи да расте и во вториот дел, па избраниците на Малинков за само неколку секунди ги претворија неговите совети во поени кои донесоа двоцифрена предност која остана и до крајот на натпреварот. Николовски и Шарабидзе делуваа незапирливо за гостите и под двата обрачи, и со вкупно 40 поени го надополнија скромниот ефект на бековите во нападот, потврдувајќи ја победата од 72-54.

                Кирил Николовски со 22 и Шарабидзе со 18 беа први стрелци на натпреварот, додека кај гостите најзабележителни беа Штутц и Диминиќ кои искомбинираа 31 поен.

Потенцирајќи ја одбраната како клучен фактор за победата, Малинков во официјалната изјава по натпреварот напомена дека со ваков пристап може да се добие и Сутјеска: „Одбраната го доби натпреварот, примивме само 52 поени, а во напад очекувано постигнавме над 70 поени. Мислам дека со ваков пристап и помалку грешки во нападот дека можеме да победиме во следното коло против Сутјеска во Црна Гора, иако ќе мора да поправиме доста детали и сегменти во нашата екипа. За крај, честитки за моите играчи, честитки и за екипата на Трепча која се покажа во одлично издание, и дефинитивно ќе ни биде тешко во натпреварот во Митровица“.

                За разлика од Малинков, предводникот на Трепча, Невен Плантак главниот проблем за поразот го посочи во недоволната физичка подготвеност на неговиот тим. „Ова е наш петти натпревар во последните 15 денови. Доцна се собравме, доцна започнавме со подготовките и тоа е причината поради која паднавме физички во второто полувреме. Во првото полувреме направивме доста грешки, во второто промашивме доста зицери, но ќе повторам, се е резултат на недоволната физичка подготвеност“.

                Капитенот Николовски кој со 22 поени и 12 скокови беше најдобриот поединец на натпреварот е задоволен од победата над Трепча. „Почнавме лошо, имавме доста грешки во одбраната, промашвиме чисти шутеви, но веќе во второто полувреме заигравме по планот и заслужено триумфиравме над добар тим како што е Трепча“.

Честки за победата стигнаа и од Диминиќ кој беше помеѓу најдобрите во дресот на Трепча. „Честитки за Фени Индустри. Едноставно паднавме физички во второто полувреме, промашивме доста шутеви, загубивме доста топки и скокови и тука мораме да ја бараме причината за поразот“.

Во следното коло кое на програмата е на 8ми ноември, Фени му гостува на тимот Сутјеска од Црна Гора.

 

По убедливиот триумф над екипата на Тирана, кошаркарите на Фени Индустри вечерва- среда, 25 октомври, во „Јасмин“ ќе го одиграат и третиот сезонски натпревар во рамки на балканската БИБЛ лига, втор по ред на домашен терен, и тоа против екипата на Трепча која во минатото коло исто така стигна до првиот сезонски триумф, и тоа над „Карпош Соколи“.

Токму победата над тимот од Скопје е потврда дека тимот од Косово располага со квалитетен играчки кадар, и е предупредување за избраниците на Малинков кои очекуваат нова победа пред своите симпатизери.

„Уште на почетокот си поставивме цел дека ќе одиме на секој натпревар на победа, особено на оние кои ги играме на домашен терен. Тоа што убедливо ја добивме екипата на Тирана која пак славеше над Трепча во премиерното коло не мора да значи ништо, па мотивирани и крајно подготвени ќе влеземе во натпреварот. Се надевам дека победата над Тирана ќе ни донесе повеќе публика, која и тоа како ќе ни биде потребна“ - рече предводникот на Малинков во најавата за натпреварот.

За разлика од него, Бобан Стајиќ кој имаше одличен настап против Тирана завршувајќи го натпреварот со 15 поени е уверен во победата. „Тирана славеше дома против Трепча, а ние ја добивме Тирана убедливо, па очекувам нова победа во среда“.

Почетокот на натпреварот Фени Индустри - Трепча е закажан за во 19 часот.

 

Четирите години отстуство од балканската лига не му пречеа на кошаркарите на Фени да се вратат во „Јасмин“- шампионски.Kошаркарите на Фени Индустри го декласираа тимот на Тирана со  +41, 98-57.

Повеќе артикли...

МеталАпостолов
MM-Biro
Gjorche Petrov

Временска прогноза

Kavadarci Macedonia Mostly Cloud (day), 28 °C
Current Conditions
Sunrise: 6:16 am   |   Sunset: 6:35 pm
32%     17.7 km/h     33.220 bar
Forecast
ВтоLow: 12 °CHigh: 30 °C
СреLow: 12 °CHigh: 30 °C
ЧетLow: 12 °CHigh: 31 °C
ПетLow: 15 °CHigh: 31 °C
СабLow: 12 °CHigh: 31 °C
НедLow: 15 °CHigh: 27 °C
ПонLow: 12 °CHigh: 31 °C
ВтоLow: 11 °CHigh: 20 °C
СреLow: 10 °CHigh: 20 °C
ЧетLow: 9 °CHigh: 18 °C