МиКомерц
МЕСТО ЗА ВАШАТА РЕКЛАМА
(470x90)

Денеска -08.08.2019 година четврток Светата Православна Црква го слави споменот на Св.преп.мч-ца Параскева (Петка) Римјанка .Света ПеткапараскеваРимјанка е заштитничка на жените, зашитничка од несреќи и болести.

По тој повод во црквата во Кавадарци, една од најубавите во правславниот свет, се одржа Света Архиерејска литургија со која чиненачелствуваше неговото Високо Преосвештенство Митрополитот Повардарски Господин Aгатангел во сослужение со свештенослужители од кавадаречкото намесништво.На Литургијата беа присутни голем број верници.

Православните верници речиси цел ден палеа свеќи, оставаа или купуваа дарови од црквата ,се молеа за здравје на најбкиските.Овој празник во Кавадарци традиционално е повод да се посеат нашите храмови.

Инаку по литургијата Владиката Агатангел изврши посета на Црквата Свети Димитрија која е реновирана комлетно и е во втора завршна фаза ( се врши фрескоживопис и други работи).

67840474_349890072630130_1167002967203643392_n.jpg68510614_403677100283634_7149885332425539584_n.jpg67729849_366495434017092_7101342877606739968_n.jpg