МиКомерц
МЕСТО ЗА ВАШАТА РЕКЛАМА
(470x90)

Синоќа во Кавадарци по 20 пат започна да се реализира ликовната колонија “Михајлово Кавадарци 2015”. Со уште 3 културни настани истата вечер, започна вториот културен бран ова лето во градот на грозјето, организиран од министерството за култура и кавадаречката локална самоуправа.

-Како што е познато, колонијата секогаш започнува со самостојна изложба на некој од уметниците учесници на колонијата. Сево ова е со цел подобрување на културното живеење на жителите во општина Кавадарци, рече Владимир Темков, директор на домот на културата Иван Мазов Климе.

11923625_146919905648436_3652642746927859930_n.jpg

Годинава честа да има своја изложба му припадна на уметникот Драган Најденовски од Битола.

Љубителите на уметноста беа дел и од промоцијата на книгата Етичари од пензионираниот универзитетски професор Владимир Темков.

Во хотелот Уни Палас 2 беше организиран џез концерт “Modern Jazz Quartet K“Пред присутните се обратија и градоначалникот Александар Панов и професорот Темков кои изразија задоволство од присутноста на културата во животот на кавадарчани.