МЕСТО ЗА ВАШАТА РЕКЛАМА
(770x120)

Кавадаречките претставници во ова натпреварување, Про Баскет и Трокал во првото коло гостуваат

Kошаркарската федерација на Македонија ги утврди натпреварувачките броеви за новата натпреварувачка сезона кај дамите Учесниците во најквалитетното натпреварување ке бидат поделени во две групи. Согласно со Бергеровиот систем за осум екипи-учесници во натпреварувањето, во првото првенствено коло од Првата лига-жени група А во сезоната 2021/22 ќе се сретнат:

МЗТ Скопје Аеродром – ВардарБадел 1862 – Крива ПаланкаРаботнички – Струга 2009Пробаскет - Баскет КАМ

Во групата Б ке има 10 екипи и согласно Бергеровиот систем за десет екипи во првото првенствено коло од Првата лига-жени ќе се сретнат:

Риниа – Тим АренаПатриот – ПантериШкупи – ГризлиГостивар – Куманов

Трокал - Мега Баскет.

Првото коло од новата сезона е предвидено да се одигра на деветти октомври.

М.В.