СО СВЕТАTA АРХИЕРЕЈСКА ЛИТУРГИЈА ЧИНОНАЧЕЛСТВУВАШЕ ВЛАДИКАТА ПОВАРДАРСКИ АГАТАНГЕЛ.

Со архиерејската божествена литургија чиненачелствуваше Митроплитот Повардарски Господин Агатангел во сослужение со свештеници од Повардарската Епарјхија и Кавадаречкото намесништвото.

Во посланието и беседата, Владиката Агатангел, апелираше да бидеме сплотени,како никогаш досега, да го чуваме нашиот идентитетот, оти, една по една ни ги снемува нашите основни одредници како македонски народ.

-Сега ни фали , а се помалку ја имаме, вистинската вера и како македонци да се избориме за местото кое сме го имале како народ и кои ни припаѓа според светото посмо.-рече меѓу другото Владиката Повардарски-Агатангел.

136448587_320985429161642_4939219610620166735_n 136456210_1070815463332122_4971573601001341839_n