МиКомерц
МЕСТО ЗА ВАШАТА РЕКЛАМА
(470x90)

ИЗМИНАТИОВ ВИКЕНД БЕШЕ БЕРИЌЕТЕН ЗА ГОСТИНСКИТЕ ЕКИПИ ВО ВТОРАТА ЛИГА

Викендов се одиграа средбите од второто коло во двете втори кошаркарски лиги во машка конкуренција а гостинските екипи славеа на поголем дел од овие дуели. Во западната група од предвидени пет се одиграа четири средби. „Спарта“ славеше на гостувањето против екипата на „Спорт Тим“ со 69-76. „Хераклеа“ го доби гостувањето во Охрид против истоимената екипа со 60-64. Од друга страна „Пелистер Медика карта“ успеа да ја искористи предноста на домашниот терен и славеше против „Риниа“ со 86-83 во неизвесна завршница. И екипата на „Чаир“ забележа домашна победа и славеше над „Мега Баскет“ со убедливи 88-70. Одложен беше натпреварот помеѓу „Тетекс ТТК“ и „Партизан Водно Санс“ поради позитивни случаи во гостинскиот тим. Во за нас поинтересната група исток „Феникс“ ја потврди фаворитската улога и славеше во дербито со „Шкупи“ со 72-68. „Борец Баскет“ го декласираше „Ролинг“ со дури 52 поени разлика и тоа на гостински терен (52-104). Гостинска победа забележа и тимот на „Ангели“ кои славеа на гостувањето во Струмица против истоимениот тим со 46-67. Во оваа група одложени беа натпреварите во кој требаше да учествуваат двете кумановски екипи а тоа се средбите помеѓу „МКК Куманово“ и нашиот „Пробаскет“, како и дуелот помеѓу „Баскет КАМ“ и „Куманово 2“.

Табелата во оваа конкуренција по 2 одиграни кола изгледа вака:

ТАБЕЛА:

„Борец Баскет„ 4, „Ангели“ 4, „Феникс“ 4, „Шкупи“ 3, „Куманово-2“ 2 (-1), „Струмица“ 2, „Ролинг“ 2, „МКК Куманово“ 1 (-1), Пробаскет 1 (-1), „Баскет КАМ“ 1 (-1)

Во следното трето коло кое според првичните најави е закажано за 21 ноември екипата на „Пробаскет“ во Кавадарци треба да го пречека тимот на „Ролинг“ а во останатите средби се среќаваат;

„Ангели“ – „Феникс“

„Куманово 2“ – „Струмица“

„Борец Баскет“ – „КАМ Баскет“

„Шкупи“ – „МКК Куманово“

м.в.